Tradycyjna tarta pigwowcowa z migdałami

Zainspirowana starożytną Grecją, tarta pigwowcowa o wyjątkowym smaku jest naturalnie słodzona miodem i melasą winogronową.

Do tej pory nigdy nie zwracałem uwagi na pigwowca. To był po prostu owoc, który rósł jesienią i zbieraliśmy go na przetwory.

Niedawno odkryłem, że w Starożytnej Grecji, pigwowiec był bardzo chwalony. W rzeczywistości starożytni Grecy zwykli go gotować i konserwować miodem (ponieważ wtedy nie było cukru). Są dowody na to, że z tego owocu zrobiono pierwszy na świecie dżem. Szkoda, że dzisiaj ten wspaniały owoc został zapomniany przez pokolenia.

Wciąż jednak istnieje przepis na cukierek przypominający galaretkę, który przetrwał do dziś. W Grecji nazywają to Kidonopasto, a w Hiszpani kryje się pod nazwą Membrillo, Niestety w dzisiejszych czasach miód został zastąpiony cukrem.

Wolałem jednak skorzystać z tradycyjnego przepisu. Więc ugotowałem pigwowca używając miodu i melasy winogronowej. Efektem jest ta niezwykle smaczna, niepowtarzalna w smaku tarta.

Jeśli wcześniej nie próbowałeś pigwowca, wyobraź sobie naprawdę twarde, z gęstym miąższem jabłko o mocniejszym, bardziej wykwintnym smaku. Jeśli chodzi o samą tartę, jest bardzo podobna do szarlotki. To, co się wyróżnia, to gęstsze zmiksowane nadzienie i bogatszy smak. A to dlatego, że pigwowce są bogatsze w pektyny niż same jabłka. Pektyna jest uwalniana podczas dłuższego gotowania i przeradza się w dżem dżem o gęstości podobnej do galaretki. Ta naturalna forma pektyny jest jednym z najlepszych pokarmów dla drobnoustrojów w jelitach. Jeśli pracujesz nad utrzymaniem zdrowego przewodu pokarmowego, polecamy ten przepis.

Czas przygotowania2 godziny
Porcje12

Składniki

Nadzienie:

  • 800 gramów pigwy obranych i posiewanych
  • 160 ml melasy winogronowej
  • 5 łyżek miodu
  • ⅕ łyżeczka zmielonych goździków
  • 1 laska cynamonu

Ciasto:

  • 2 duże jajka
  • 200 ml oliwy z oliwek
  • 6 łyżek miodu
  • 550 gramów mąki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • szczypta soli
  • płatki migdałowe (opcjionalnie)

Przygotowanie:

  1. Obierz, nasiona i pokrój pigwowce na małe kawałki. Dodaj do garnka wraz z laską cynamonu i mielonymi goździkami, podlej wodą. Powoli gotuj je pod wodą do 1 godziny, aż całkowicie zmiękną, a woda wyparuje. Następnie użyj blendera zanurzeniowego, aby zmiksować je na gładką pastę. Dodaj tę pastę z powrotem do garnka razem z miodem i melasą winogronową (możesz zobaczyć mój przepis na zrobienie melasy winogronowej w domu lub kupić gotowy online). Gotuj pastę nie dłużej niż 5 minut, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką, aby nie przykleiła się do dna. Odstaw do ostygnięcia.
  2. Ciasto wyrabia się mikserem elektrycznym i odstawia na 30 minut. Jest tak miękie, że nie trzeba nawet używać wałka do ciasta, aby je uformować. Możesz po prostu umieścić ciasto w naczyciu do pieczenia tary i spłaszczyć rękoma, Wszelkie nierówności pozostaną niezauważone po upieczeniu. Upewnij się, że zakryłeś również ściany naczynia. Ciasto wyłożonne miąższem możemy piec bez obciążania w temperaturze180-200 stopni około 30 min.
  3. W połowie pieczenia możesz posypać tartę płatkami migdałów, aby lekko się podpiekły. Najlepiej odstawić tartę na pół godziny przed podaniem.

Porady i komentarze

  1. Schłodź ciasto, zanim zaczniesz je rozwałkować. Jak każdy, ciasto wymaga czasu, więc upewnij się, że wstawiasz je do lodówki przed rozwałkowaniem. Pozwala to pasmom glutenu zrelaksować się przed procesem pieczenia i pomaga zachować kształt podczas pieczenia.
Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *