Wolno pieczone pigwowce z miodem

Dla mnie pigwowiec to prawdziwa uczta. Niesamowicie twarde i cierpkie, gdy są surowe, przekształcają się po ugotowaniu w oszałamiające klejnoty o charakterystycznym smaku i zapachu. Tradycyjnie mają dość krótki sezon od połowy jesieni do wczesnej zimy, ale staranne przechowywanie wydłuża ich sezon. Gdy pigwowce dojrzewają od zielonkawo-żółtego do bardziej złotego, poziom pektyn spada, czyniąc je mniej odpowiednimi do dżemów i galaretek, ale do prażeia nadają się idealniei. Zapytaj swojego warzywniaka o odmiany, ponieważ niektóre pigwowce nie zachowują swojego kształtu podczas gotowania.

Czas gotowania2 godziny +
Porcje10

Składniki

  • 10 średnich pigwowców (z usuniętym dolnym meszkiem)
  • 300 g cukru pudru
  • 100 g Twojego ulubionego miodu
  • 100 ml wody
  • 1 cytryna (starta skórka i wyciśnięty sok)
  • 1 pomarańcza (starta skórka i wyciśnięty sok)
  • 2 laski cynamonu (starte na tartce)
  • 6 goździków

Instrukcje

  1. Rozgrzej piekarnik do 140 C z termo-obiegiem lub bez termoobiegu do 160C.
  2. Ostrożnie pokrój pigwowce wzdłuż na pół, wydrąż gniazda nasienne i ułóż je w ceramicznej naczyniu do pieczenia, ściętą stroną do góry. Zetrzyj skórkę z cytryny i wyciśnij sok. To samo zrób z pomarańczą. Pigwowce posyp cukrem, skrop miodem, dodaj skórkę i sok z cytryny i pomarańczy i polej wodą. Posyp startym na tartce cynamonem i goździkami, przykryj papierem do pieczenia i folią. Piecz przez dwie godziny.
  3. Następnie zdejmyij przykrycie i piecz przez kolejne dwie godziny. Po ugotowaniu pigwowce będą miały purpurowy kolor, a w naczyniu pojawi się gęsty, pachnący i prawie dżemowy syrop.
  4. Pigwowiec można podawać na gorąco lub w temperaturze pokojowej, chociaż po schłodzeniu będą musiały zostać podgrzane, aby rozluźnić galaretkę. Szczególnie lubię je podawane na ciepło z dużą ilością schłodzonego budyniu waniliowego, ale lody lub śmietana też są dobrym wyborem.

Porady i komentarze

  1. Kupując pigwowce wybieraj te, które pachną i są ciężkie w dłoni.
  2. Gotowanie pigwowców w ich skórkach naprawdę wzmacnia ich piękny rubinowy kolor po ugotowaniu.
  3. Cynamon w lasce dłużej zachowuje świeżość i swoje dobroczynne właściwości.
Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *