Membrillo – słodka pasta pigwowcowa

Popularny w wielu krajach deser membrillo (inaczej pasta z pigwy lub ser z pigwy), pochodzi z Hiszpanii i jest szczególnie popularny podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jest jednym z najsmaczniejszych słodyczy, jakie kiedykolwiek próbowałem. Dopóki nie odważyłem się sam wykonać tę pastę używając zamiennie pigwowca. Rezulaty przerosły moje oczekiwania. Aromat roztaczał się na całą kuchnię i pachniał jeszcze przez kolejny dzień.

Wykonanie membrilli jest niezwykle proste. Wiele przepisów wymaga ugotowania owocu w całości, odcedzenia wody, obrania i wydrążenia, ważenia miąższu, a następnie duszenia go z cukrem. Ale ja zrobiłem to w bardziej nowatorki sposób.

Przede wszystkim sam miąższ pigwowca jest tak bogaty w pektyny, że nie trzeba go dusić ze skórkami i nasionami. Co więcej, pozostawienie skórek spowoduje powstanie membrillo o nieco bardziej brązowym kolorze. Po prostu obrałem i wydrążyłem swoje pigwowce od początku i wrzuciłem je pokrojone w kostkę bezpośrednio do garnka z cukrem i wodą. Efekt taki sam, a mniej pracy z przesiewaniem przez sito resztek.

Membrillo utrzymuje się przez długi czas, co jest dużym plusem. Podobnie jak w dżemie, cukier pełni funkcję konserwującą i można go przechowywać w lodówce przez co najmniej 3 miesiące. W wielu częściach świata jest przechowywany w temperaturze pokojowej przez taki sam czas. Pasta z pigwowca jest pyszna, wszechstronna i doskonale nadaje się do sera, krakersów, do smarowania tostów lub kanapek, podawana do śniadania, spożywana na słodko lub z mięsem, a także używana do nadziewania ciast i deserów. Dodatkowo stanowi doskonały i niepowtarzalny prezent dla przyjaciół i rodziny.

Czas gotowania1godz i 15min
Porcje10

Składniki

  • 1kg pigwowców (umytych, obranych, wydrążonych, grubo posiekanych)
  • 600 g białego cukru pudru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 szklanka wody

Przygotowanie

  1. Umieść wszystkie składniki w średnim garnku na niezbyt wysokim ogniu. Mieszaj od czasu do czasu, a kiedy cukier się rozpuści i mieszanina zacznie bulgotać, gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę. Pamiętaj, aby od czasu do czasu ją zamieszać. Aby sprawdzić czy jest już gotowy należy zrobić test płytkowy. Nałóż trochę płynu na zimną płytkę i odczekaj kilka minut. Popchnij płyn palcem i jeśli się zmarszczy, jest gotowy. Jeśli tak się nie stanie, kontynuuj gotowanie na wolnym ogniu i ponownie przetestuj. Pigwowiec będzie coraz bardziej przybierać głęboki rubinowy kolor.
  2. Nasmaruj szklane naczynie do pieczenia o wymiarach 20×20 cm. Zmiksuj miksturę za pomocą blendera do uzyskania gładkiej konstystencji. Gorącą mieszankę wlej do wysmarowanej tłuszczem formy do pieczenia i wygładzić wierzch. Pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, a następnie przykryj folią i wstaw do lodówki na 24-48 godzin, aż będzie twarda. Odwróć pastę z membrilli / (może być konieczne delikatne podważenie nożem). Uwaga: Niektóre przepisy wymagają umieszczenia membrillo w piekarniku w niskiej temperaturze (50 st C ) na ponad 8 godzin, aby go ujędrnić. Ale ten procej możemy sobie pominąć. Ta pasta z pigwowca jest już jędrna i doskonale nadaje się do krojenia. Powinniśmy ją przykryć folią i możemy przechowywać w lodówce do 3 miesięcy lub dłużej.

Porady i komentarze

  1. Jeślli chcesz zrobić domowe słodycze możesz również pokroić membrillo na małe kwadraty lub paski i wysuszyć je w temperaturze 50 stopni C przez kilka godzin, aż staną się sztywne. Po wyjęciu z piekarnika i ostygnięciu możesz posypać je cukrem i ułożyc w słoju. Niesamowite w smaku.
  2. Membrillo tradycyjnie podawane jest z manchego, ale pięknie komponuje się z większością dojrzałych, twardych serów.
Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *